Chcesz mieć dziecko, marzysz o tym, żeby wreszcie zajść w ciążę. Zanim jednak zaczniesz starać się o nowego członka rodziny, warto przygotować się do ciąży. Zacznij się dobrze odżywiać, nie zapomnij o podstawowych badaniach.

Przygotowania ciaza1do ciąży powinnaś zacząć przynajmniej 3 miesiące przed rozpoczęciem starań, a niektórzy lekarze twierdzą, że nawet rok wcześniej. Niektóre szczepienia należy wykonać nawet z półrocznym wyprzedzeniem.

Najpóźniej 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciążę odstaw hormonalną antykoncepcję. Organizm potrzebuje czasu na uregulowanie cyklu miesięcznego. Późniejsza rezygnacja z tych specyfików może skutkować ciążą mnogą.

Jeśli nie lubisz ryb – teraz czas to zmienić. Zadbaj także, aby w Twojej diecie nie zabrakło zdrowychciaza3 ziaren i orzechów, a jak najmniej było słodyczy i tłustych mięs. Pamiętaj, że zrównoważona dieta pomoże Ci zrzucić zbędne kilogramy po ciąży oraz szybciej wrócić do normalnej aktywności. Jeśli masz niedowagę – postaraj się przytyć przed ciążą: niedowaga może przyczynić się do małej wagi urodzeniowej dziecka, a nawet być zagrożeniem dla ciąży. Nadwaga może prowadzić do cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego – zrzuć więc zbędne kilogramy. 

Unikaj niezdrowej żywności, nie jedz surowego mięsa, dokładnie myj warzywa i owoce. Pamiętaj także, że żadne preparaty witaminowe nie zastąpią witamin zawartych w owocach i warzywach. 

Nie zapominaj, że ruch to zdrowie! Szczególnie zadbaj o mięśnie kręgosłupa i brzucha. Przydadzą Ci się w czasie ostatnich miesięcy ciąży oraz przy porodzie. Dobrze zrobią Ci szybkie spacery, pływanie oraz niezbyt intensywny aerobik. Palisz? Zapomnij! Rzuć jak najszybciej papierosy, zrezygnuj z alkoholu, staraj się nie przebywać w zadymionych miejscach.

Nawet, jeśli jesteś zupełnie zdrowa, warto zrobić sobie podstawowe badania: morfologię i poziom hormonów. Będziesz wiedziała, czyciaza2 i jakie preparaty witaminowe powinnaś przyjmować, czego brakuje Twojemu organizmowi. Zrób także podstawową analizę moczu. Dobrze byłoby zrobić sobie badanie na poziom przeciwciał przeciwko toksoplazmozie i różyczce. Jeśli są niskie, lekarz przepisze Ci odpowiednie szczepionki. Z kompletem wyników wybierz się do ginekologa, który na pewno zaleci przyjmowanie kwasu foliowego zapobiegającego wadom wrodzonym. Być może zleci także dodatkowe badania. Trzeba zrobić cytologię oraz wymaz z szyjki macicy. Jeśli przyjmujesz jakieś leki regularnie, spytaj lekarza, który je przepisał,
czy nie zaszkodzą one ciąży. Jeśli skończyłaś 35 rok życia, potrzebna będzie większa ilość badań oraz prawdopodobnie wizyta w przychodni genetycznej.

Warto wybrać się do dentysty, aby wyleczyć wszystkie ubytki. Próchnica może spowodować infekcje u dzidziusia. Będąc w odmiennym stanie nie powinno się robić prześwietleń, ani stosować środków znieczulających.

Przyszły tata powinien zadbać o siebie zanim zaczniecie się starać o dziecko, dlatego jego także zachęć do zdrowego trybu życia. Ważne, abyście wiedzieli, jakie macie grupy krwi, aby odkryć potencjalny konflikt serologiczny.