Zgodnie z weselną tradycją prawdziwy i poprawny toast ślubny to coś więcej niż krótka formułka. Składamy w ten sposób życzenia Młodej Parze, dziękujemy za zaproszenie a także możemy rozbawić zebranych gości. Aby toast był prawidłowo wygłoszony mówca powinien zastosować się do kilku żelaznych reguł savoir-vivre.

Toast to rodzaj publicznego wystąpienia, które niesie ze sobą pewien stres. Nie wszyscy przecież są urodzonymi mówcami. By zapobiec potknięciom, przygotujmy sobie wcześniej treść krótkiego wystąpienia. Przećwiczmy go przed lustrem albo przed najbliższymi. Najbliżsi przyjaciele Państwa Młodych mogą odwołać się do jakiegoś zabawnego zdarzenia z ich życia lub opowiedzieć anegdotę. Ważne, by nie przesadzić, nie urazić nowożeńców. Obowiązuje dobry humor, ale także umiar i takt.

Savoir-vivre wznoszenia toastów

1. Pierwszy toast wznosi się szampanem. Kolejne, zazwyczaj wódką , choć zasady nakazują wznoszenie ich winem. Jednak polska rzeczywistość wypracowała sobie własny zwyczaj w tym względzie i w trakcie wesela toasty wznosi się wódką.

2. W weselnej hierarchii pierwszy toast wznosi ojciec panny młodej. Wita nowożeńców, zięcia w swojej rodzinie i przybyłych na uroczystość gości. Życzy wszystkim dobrej zabawy. Ten toast wznosi się na stojąco.

3. Drugi w kolejności wznosi toast ojciec pana młodego i wita w swojej rodzinie synową. Wyraża radość z zaślubin młodych i też życzy wszystkim dobrej zabawy.

4. Kolejny toast należy albo do seniora z rodziny któregoś z nowożeńców, albo do świadka.

5. Mile widziane jest też wygłaszanie toastów przez innych gości w trakcie weselnej zabawy. Ważne, by nie było ich zbyt wiele.

6. Pod koniec przyjęcia toast wznosi także pan młody, dziękując gościom za przybycie oraz za prezenty.

7. Nie wygłaszamy toastów w trakcie spożywania dań głównych ani gdy podawane są dania gorące. Najlepiej wygłaszać je między zupą a drugim daniem lub pomiędzy kolejnymi potrawami.

8. Przy toastach wznoszonych przy stołach mówca wraz z gośćmi wstają , nowożeńcy zaś siedzą. Przy kolejnych (wznoszonych winem lub wódką) wstaje tylko osoba wygłaszająca toast.

9. Mówimy krótko, treściwie ale nie za długo. Mowy mogą być dowcipne i błyskotliwe a wraz z upływem nocy nawet pikantne ale zawsze w dobrym stylu!

10. W czasie przemowy nie trzymamy w ręce kieliszka. Dopiero po wygłoszeniu toastu mówca bierze kieliszek, skłania się w kierunku Młodej Pary, lekko stuka się z osobami siedzącymi obok i razem z pozostałymi gośćmi pije za ich zdrowie.

11. Nie musimy wypijać całej zawartości kieliszka.

12. Wcześniej upewniamy się, czy wszyscy mają napełnione kieliszki. Osoby nie pijące alkoholu mogą wznieść toast sokiem lub wodą.